SQL Server SQL Server

SQL Server DB Bozulmaları Tespit ve Önleme Yöntemleri - 2

1 – Database Corruption Oluşma Sebepleri

Genel kanı olarak, veri tabanı bozulmalarının sebebi disk altyapısı olarak bilinir. Özetle corruption; hafızada canlı şekilde işlenmiş ve fakat diske doğru şekilde aktarılmamış veritabanı değişiklikleri olarak özetlenebilir. Hafıza ve disk arasındaki bu farklılık, SQL Server’ın transactional mimarisi içerisinde çoğu zaman denet altındadır ve corruption olarak adlandırabilecek durumlar en aza indirilmiştir. Corruption SQL Server gibi bir “user mode application” tarafından kontrol edilemeyen bir alt sistemdeki hatanın bubble up (ortaya çıkmai, belirme) etmesi sonucu ortaya çıkar.

Devamını oku: SQL Server DB Bozulmaları Tespit ve Önleme Yöntemleri - 2

SQL Server DB Bozulmaları Tespit ve Önleme Yöntemleri - 3

4 – Tutarlılık Kontrolleri – Consistency Checks

Page protection seçenekleri ile, Sql Server’ın otomatik olarak page bozulmalarını düzeltmesini yukarıda görmüştük. Düzenli olarak Consistency Check (Tutarlılık testi) lerinin uygulanması, bozulmaların tespitinde bize yardımcı olacaktır. Böylelikle veri kayıplarımızı da en aza indirgeyebiliriz.

Devamını oku: SQL Server DB Bozulmaları Tespit ve Önleme Yöntemleri - 3

SQL Server DB Bozulmaları Tespit ve Önleme Yöntemleri - 1

Giriş

Birçoğumuzun başına gelen ya da en azından hakkında hikayeler dinlediği Database Corruption, veritabanına ait dosyaların bozulması, veya veritanana ait schema olarak adlandırılan sistem tablo ve yapı şemasının hasar görmesidir. Bu makalede database corruption’ı detaylı olarak tanımlayıp, tespit edilmesi için gereken adımları, engelleme yöntemlerini ve database corruption hakkındaki yanlış bilinenleri anlatmaya çalışacağız.

Devamını oku: SQL Server DB Bozulmaları Tespit ve Önleme Yöntemleri - 1